İş Değiştirme Zamanının Geldiğini Gösteren İşaretler

Çalışma saatlerinin artması, özellikle büyük şehirlerde trafiğin giderek yoğunlaşması, özel sektörde rekabetin gün geçtikte sertleşmesi, iş hayatında Y kuşağının X kuşağından çok farklı beklentiler içinde olması derken günümüzde işinden memnun olan kişi sayısının giderek azaldığını ve iş değiştirme ihtiyacının sıklıkla yaşandığını gözlemliyorum. Çalışanına değer veren firmalar değişen dünyamızı ve bu durumun getirdiği yeni problemleri kabullenerek çoktan çözüm üretmeye başladı. Peki, biz çalışanlar olarak değişen dünyaya ayak uydurabiliyor muyuz? Yani, değişimin gerekliliğini görebiliyor ve harekete geçebiliyor muyuz?

Think

Şimdi değişim konusunu biraz daha özelleştirelim ve iş değişikliğine indirgeyelim. Bunu bir farkındalık yazısı olarak kabul edebilirsiniz. Hepimizin zaman zaman iş değiştirmeyi düşündüğü ama konfor alanımızdan çıkmaya üşenip harekete geçmekte kararsız kaldığımız zamanlar olmuştur. Fakat işe her gün mutsuz gitmeye başladıysanız, hatta bu mutsuzluk özel hayatınıza da sinsice gölge etmeye başladıysa belki de iş değiştirme zamanınız çoktan gelmiş demektir.

Çalıştığınız şirket hızla müşteri ve para kaybediyor

CrashÇalıştığınız şirketin maddi kayıp içinde olmasının olumsuz etkilerini henüz görmediyseniz de yakın zamanda mutlaka göreceksinizdir. Maaşınızın eksik yatması veya hiç yatmaması gibi durumlar sizi hem maddi hem manevi anlamda yıpratacaktır. Bir süre para kazanamazsanız iş değişikliği yaparken seçici olmanız mümkün değildir ve muhtemelen gelen ilk teklife balıklama atlamak durumunda kalırsınız. Bu nedenle batacağını öngördüğünüz, işten çıkarılmaların başladığı veya maaşınızın yatırılması ile sıkıntılar yaşamaya başladığınız anda yeni bir iş arayışına geçmelisiniz.

Kurum kültürü sizin değerlerinizle örtüşmüyor

Örneğin hiyerarşinin fazla olduğu bir yerde çalışıyorsanız, kendinizi anlatma fırsatı yakalayamıyorsanız ve bu durum sizin karakterinizle örtüşmüyorsa ya da çeşitli baskılardan ötürü olduğunuzdan farklı biri gibi davranmak zorunda kalıyorsanız kendinize daha fazla işkence etmeyin. Bu tip durumlar bir süre sonra ciddi psikolojik bozukluklara neden olabilir ve eski halinize dönmeniz düşündüğünüzden daha fazla zaman alabilir. Bir yerlerde kişisel değerlerinizden vazgeçmeyeceğiniz bir çalışma ortamı mutlaka vardır.

Yöneticiniz veya iş arkadaşlarınız ile bağınız tamamen koptu ve geri döndürülemez bir hal aldı

disaggrement

Yöneticinizle veya iş arkadaşlarınızla ilişkinizin giderek zayıflaması ve tamir edilemez hale gelmesi bir süreçtir, hiçbir ilişki bir anda bu hale gelmez. Böyle bir süreci yaşamak sizi yeterince yorduysa ve ilişikiyi kurtarmanın artık mümkün olmadığına inanıyorsanız hem işteki başarılarınızın azalmaması hem de psikolojik olarak daha fazla zarar görmemek için yeni bir başlangıç yapmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada olayları mümkün olduğunca objektif değerlendirip yaptığınız hataları yeni işinizde yapmamak sizi çok daha mutlu bir çalışan yapacaktır.

İşinizi yaparken zevk almıyorsunuz

İşinizi yaparken zevk almama durumunun altından birçok neden yatar. Bunlardan bir tanesi başarısızlıktır. Bu işinizde çeşitli nedenlerden dolayı başarısızlıklar yaşamış olabilir ve kendinizi bu durumun içinden çıkaramıyor olabilirsiniz. Eğer bu durum iş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz tarafından başarısız olarak tanımlanma seviyesine gelmişse kendinize temiz bir sayfa açma şansınız olduğunu unutmayın.  Sayfayı temiz tutmak için aynı hataları tekrarlamamak gerektiğini bilmem söylememe gerek var mı 🙂

İşinizden zevk almamanızın diğer bir nedeni ise yaptığınız işin size yüksek seviyede stres yüklemesi olabilir. İşin nasıl yapılacağını bilmemeniz veya kişiliğinize uygun bir iş olmaması gibi durumlar gün içinde ve hatta iş sonrasında da stres seviyenizin maksimumda kalmasına neden olur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey yardım almanızdır. İşinizi seveceğinizi hissediyor ancak nasıl yapacağınız konusunda pek fikriniz yoksa ve kendinizi yalnız hissediyorsanız bu durumu mutlaka yöneticinizle paylaşın. Eğer yaptığınız işin kişiliğiniz ile çatıştığını düşünüyor ancak bundan pek emin değilseniz ve stres seviyeniz gün geçtikte yükseliyorsa mutlaka psikolojik olarak bu konuda uzman birinden yardım alın derim. Yardım istedikten bir süre sonra düşünceleriniz netleşecek ve yeni bir iş aramanın gerekli olup olmadığına karar vereceksiniz.

Yapılan işten zevk alınmamasının diğer bir nedeni ise; yaptığınız işte artık iyi bir seviyeye gelmeniz ve kendinizi geliştirme ivmenizin giderek azalması olabilir ve bu durum tek başına bile iş değiştirmenin sizin için gerekliliğe dönüştüğünün göstergesidir.

Uzun süredir maaşınızda iyileştirme olmuyor

SalaryBelki deneyim edinmek, belki kendinizi geliştirmek için makul bir maaşı kabul ederek başladığınız işinizde artık oldukça değer katan biri haline geldiniz ve bu sırada özel hayatınızda da bazı değişiklikler oldu. Belki evlendiniz, belki çocuğunuz oldu ya da artık kendinize özel zamanlar yaratıp görmediğiniz yerlere seyahat etmek istiyorsunuz. Maaşınızın değişen yaşam koşullarınız için size yetmediğini düşünüyorsanız tabii ki ilk seçeneğiniz iş değiştirmek olmasın. Önce gidip yöneticinizden iyileştirme isteyin. Ancak istediğinizi alamıyorsanız ve daha iyi bir maaşla yolunuza devam etmek istiyorsanız iş değişikliği sizin için kaçınılmaz olacaktır.

İster kurumsal hayatta çalışalım, ister kendi işimizi yapalım; tüm koşulları bizi %100 mutlu edecek bir işin mevcut olduğunu, yani problemsiz bir işin var olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla, yapmayı istediğiniz iş değişikliği sizi belki de başka problemlere sürükleyecek ancak bu problemleri öncekilerden daha çok severseniz ve onlarla baş edebilirseniz sizi çok daha güçlü ve mutlu kılacaktır. Yukarıdaki maddelerin bir kısmının kendiniz için geçerli olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeyin ve hemen harekete geçin!

Kariyer Rehberi bölümündeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

0

Damla Pınar Ayhan

İTÜ Matematik Mühendisliği mezuniyeti ve çeşitli sektörlerde IT tecrübesinin ardından bir süredir İşe Alım Danışmanlığı yapmaktadır. Firmalar ve adaylar arasında köprü görevi görür. Geri bildirimin ve paylaşımın öncelikli olduğu, insana değer verilen projelerde yer almaktan hoşlanır.

1 Yorum

  • Damla Hanım Değerli Yazınız İçin Teşekkür Ederim
    Sizlerin Bakış açısı teknik insanlar için çok değerli biz mühendisler olarak bazen işi gözümüzde çok büyüttüğümüz için işe duygusal bakabiliyoruz
    bu dengeyi kaçırmadan sağlıklı bir kariyer planlaması için sizin görüşleriniz çok önemli teşekkürler

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?