Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Temel Java Dersleri – if Else Koşul Yapısı (AND ve OR)

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız Temel Java Derslerimize bu dersimizde bir önceki dersin devamı olarak if else kullanımını anlatmaya devam edeceğiz ve bu dersimizde AND ve OR kullanımını açıklayacağız. Bir önceki if else dersimiz için tıklayınız.

Bu dersimizde bir önceki derse ek olarak AND ve OR kullanımını anlatacağız. Nedir bu AND ve OR kullanımı diye sorarsanız şöyle anlatayım. Bir önceki dersimde kullandığımız tüm if koşulları sadece tek koşul içeriyordu. Örneğin sadece x ‘in 5 ten büyük olmasına bakıyorduk. Ama tek koşul olması bazen yetmeyebilir, x’in 5’ten büyük olmasının yanında 10’dan küçük olmasıda gerekebilir. Bu durumda aşağıdaki gibi iç içe if yapısı kurabiliriz.

Yukarıda gördüğümüz gibi iç içe if kullandık ve gerekli koşulu sağladık. Ama bu kullanım pratik bir kullanım değildir. Bu gibi birden çok koşul için AND (ve) ve OR (veya) yapısını kullanırız.
Java’da AND için kullanılan işaret -> “&&” , OR için kullanılan işaret ise “||” bu ikisidir. Bunlara logical operator adı verilmektedir.

Bir önceki dersimizden de bildiğimiz üzere if koşulunun içi true ise if bloğuna girer,false ise sıradaki else if veya direk else bloğuna girer. AND ve OR işlemlerinde ise hangi durumlarda true ,hangi durumlarda false geldiğini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

A = true ,B=true olsun

Logical OperatörAçıklama/Örnek Kullanım
 && (AND)İf içindeki tüm koşullar true ise true, değilse false

(A && B) => true
(A && !B) => false

 || (OR)İf içinde tek bir koşul true ise true, değilse false

(A || B) => true
(A || !B) => true
(!A || !B) => false

Aşağıdaki resimde ise 0->false, 1-> true olduğunu varsayarsak kullanımı tam olarak anlayabilirsiniz.

AND OR Kullanımı

AND ve OR Kullanımı Örnekler:

Yukarıda AND kullanımına basit bir örnek verdik. x değerimiz 8 olduğunu varsayarsak x 5 ten büyük olduğu için x>5 koşulu true dönecektir aynı şekilde xtrue dönecektir. AND kullanımında tüm değerler true ise if bloğuna girecektir.
x değerimizin 13 olduğunu varsayalım. x>5 koşulu true ancak x

Yukarıdaki kodda ise OR kullanımına örnek verdik.x değerimiz 7,y değerimiz 9 olsun. x>5 true,y

x değerimiz 7, y değerimiz 13 olsun. x>5 true, y

x değerimiz 3, y değerimiz 13 olsun. x>5 false,y

Evet arkadaşlar bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar.if derslerimize burada nokta koyuyoruz. Ancak ilerleyen derslerde sürekli kullanacağımız için dahada pekişecektir. Ücretsiz Temel Java Derslerimize bir sonraki dersimizde switch-case kullanımı ile devam edeceğiz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı