Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Temel Java Dersleri – if Else Koşul Yapısı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız Temel Java Derslerine bu dersimizde neredeyse tüm programlama dillerinde kullanılan ve çok önemli bir yapı olan if else ve if else if yapısından bahsedeceğiz. if ingilizcede eğer anlamına gelmektedir. Aynı şekilde programlama dillerinde de eğer anlamına gelmektedir. Genel yapısı aşağıdaki gibidir.

Flowchart görünümü ise aşağıdaki gibidir.

if else statement flowchart

if else statement flowchart

 

Aşağıda Bill Gates’in eğlenceli bir if anlatımının videosunu ekliyorum.


Bir java uygulaması yazdığımızı farz edelim.(İf koşulunun mantığı tüm programlama dillerinde aynıdır,sadece syntax farklı olabilir). Bu uygulama içinde bir kod bloğunun çalışması için bir şart gerekli diyelim. Örneğin çarpma işlemi yapacağız klavyeden girilen bir sayıyı 5 ile çarpacağız, ama girilen sayının 0’dan büyük olmasını istiyoruz. Bu ve buna benzer durumlarda kullanılan if koşulunun kullanımına geçmeden önce if koşulunu oluştururken sıkça kullanacağımız karşılaştırma operatörlerinden bahsedeceğim.

Örneğin A=5, B=7 değerleri olsun,

OperatörAçıklama/Örnek Kullanım
 == (eşit)İki değer eşitse true, değilse false

(A==B) => false

 != (eşit değil)İki değer eşit değilse true, eşitse false

(A!=B) => true

 > (büyüktür)ilk değer ikincisinden büyükse true,değilse false

(A>B) => false

 < (küçüktür)ilk değer ikincisinden küçükse true, değilse false

(A<B) => true

 >= (büyük eşitse)ilk değer ikincisinden büyük veya eşitse true,değilse false

(A>B) => false

 <= (küçük eşitse)ilk değer ikincisinden küçük veya eşitse true,değilse false

(A<B) => true

Yukarıdaki operatörleri if koşullarını oluştururken kullanacağız. Bunlara ek olarak string karşılaştırmaları yapacağımız .equals methodu bulunmaktadır.

Örn:

Detaylı string derslerimiz için tıklayınız.

Gelelim bir kaç örneğe:

Koşul sağlayan durum

Koşul sağlamayan durum

Yukarıda gördüğünüz gibi x’imiz 0 olduğu için x>0 koşulu false dönecektir. Yani if bloğundaki kodun çalışabilmesi için if koşulunun true olması gerekmektedir. Aslında if(true)  ise if bloğundaki kodlar çalışır.

Peki diyelim ki if koşulu sağlanamazsada başka bir kod bloğu çalıştırmak istiyorsak, yani yukarıdaki örnekten yola çıkarak x’imiz 0 dan büyük değilse başka bir işlem yaptırmak istiyorsak, bu durumda else bloğu çalışacaktır. Zaten yapı genel olarak if-else olarak kullanılır. Yani koşul sağlanırsa if bloğu içindeki kodlar çalışır, sağlanmazsa else bloğu içindeki kodlar çalışır.

Yukarıda if else yapısının dışında birden çok kontrol sağlayacağımız if – else if – else yapımızda bulunmaktadır. Onuda aşağıdaki kod ile anlatmaya çalışacağım.

 

İf else yapısının genel mantığını anlatmaya çalıştım. Bir dahaki dersimde bir if içinde birden fazla kontrol ekleyip AND ve OR kullanımını anlatıp yeni örneklerle if-else yapısını iyice pekiştirmiş olacağız. Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı
 • Pingback: Temel Java Dersleri - if Else Koşul Yapısı (AND ve OR) - Mobilhanem()

 • enginmet

  Taha Bey merhaba,
  bu derste aklıma takılan şey,
  son yazdığınız else if kodlarında, sayımız 55 fakat “else if(x>=50)” sağlamasından ziyade altındaki koşullarda sağlanıyor. yani sayı 40 dan da büyük, 30 dan da büyük 20 den de büyük. niye sadece “x 60 ile 50 arasında” yazıyor da diğerleri yazmıyor? koşul sağlandığı anda aşağıdaki satırlar geçersiz mi oluyor?

  • Aynen öyle. Herhangi bir koşula girdiğinde diğerlerine bakılmıyor artık.

 • linux

  Hızla öğrenmeye devam . . .