Anotasyon

Temel Java Dersleri – Java String Veri Tipi

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Temel Java Dersleri serisi altında Java String veri tiplerini anlatarak devam ediyoruz. Bir önceki dersimizde Java veri tipleri ve değişkenleri anlattık. Java’nın temelini oluşturan bu veri tipleri içerisinde büyük bir yere sahip olan Java String konusunu ayrı bir yazı ile ele almamızın sebebi ise diğer veri tiplerinden daha detaylı anlatmamız gerektiği içindir.

Temel yapıdan bahsetmemiz gerekirse, Java String nesnesi aslında bir char kümesinin bir araya gelmesinden oluşur. Bunu basitçe aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz.

Yukarıda ki örnekten de görebileceğiniz gibi kodu koşturduğumuzda konsol ekranına “Merhaba” yazdığını göreceksiniz. Elbette kod yazarken Java String veri tipi bu şekilde karakterleri tek tek yazarak elde edilmiyor. Bunu yerine aşağıdaki şekilde bir Java String veri tipi tanımlaması yapabiliriz.

Aslında bir yazılım dilini öğrenmeye başladığınızda ekrana ilk yazdıracağınız yazı “Hello World” veya “Merhaba Dünya” olur, fakat biz bu sefer “Merhaba mobilhanem.com” metniyle başlangıç yapalım.

Java String Veri Tipi

Java String veri tipi bir çok özelliğe sahip olduğu gibi kod geliştirirken bir çok kez kullanmamız gerekmektedir. Bir kaç güzel örnek ile daha iyi açıklamaya çalışalım. Yukarıda ki görselden seçtiğimiz index değerlerini daha rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

Java String substring() ve charAt() methodları

Bu şekilde String verileri bölüp istediğiniz kısmı yazdırabileceğiniz gibi yine String veri tipinin özelliklerinden faydalanarak tüm harfleri büyük veya tüm harflari küçük şekilde yazdırabilirsiniz.

Java String toUpperCase() ve toLowerCase() methodları

String tipinin bir başka özelliği de değer olarak atanmış metin içerisinde istediğimiz bir karakteri yine istediğimiz bir karakterle değiştirebiliyor olmamızdır.

Java String replace() methodu

Ayrıca yine String veri tipini kullanarak iki metin birbiriyle aynı mı metin içerisinde bir kelime geçiyor mu gibi kontrollerde gerçekleştirebiliriz.

Java String equals() ve equalsIgnoreCase() methodları

Bu yazımızda son bir örnek daha vererek diğer özellikleri deneyebilmeniz için sadece method isimlerini vereceğim.

Yukarıda ki örnekte “Merhaba mobilhanem.com” metnini boşluk ” ” olan yerden iki ayrı string e bölerek split işlemi gerçekletirmiş oluyoruz. Bu özellikler günlük hayatta kod yazarken bir çok kez işinize yarayacaktır. Aşağıda ki methodlar burada örneklendirmediğimiz fakat String tipi ile en çok kullanılan methodlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 

MethodAçıklama
charAt(int index)String içerisinde belirtilen index değerindeki karakter değeri döner.
lenght()String değerin uzunluğunu döner.
substring(int beginIndex)Verilen beginIndex değerindeki indexten sonrasını döner.
substring(int beginIndex, int endIndex)Verilen begin index ile endIndex değeri arasındaki bölümü döner.
equals(Object another)Object olarak verilen değerin varolan değerle eşitliğini kontrol eder. true|false döner.
isEmpty()String değer boş mu dolumu kontrolü yapar. true|false döner.
concat(String str)String değerin sonuna farklı bir string değer eklemek için kullanılır.
replace(char old, char new)String metin içerisinde belirtilen oldChar değerlerini newChar değeri ile değiştirir.

Yukarıdaki methodlardan concat() string’leri birleştirmek için kullanılır, fakat string birleştirme yani bir stringin peşine başka bir string ekleme işlemini aşağıdaki şekildede yapabiliriz.

 

Bu dersimizde sizlere Java dünyasında en çok kullanılan veri tipi olan String veri tipinden bahsettik.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı yine konu altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

Eren Başaran

Software Developer
Mobilhanem Yazarı

19 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?